EKOLOGICZNE DACHY Z TRZCINY

Dlaczego dach z trzciny

Trzcina to materiał, który od wieków jest stosowany do pokrywania dachów w całej Europie Zachodniej, Ameryce, Japonii i wielu innych bogatych krajach.

Dach z trzciny posiada wiele zalet takich jak :

  • Niebywała trwałość, która wynosi od 50 do 70 lat (nasza firma udziela gwarancji w pełnym zakresie na okres 10 lat).
  • Dobre warunki termoizolacyjne, dach o grubości od 30 do 35 cm zapewnia lepszą izolację niż jakikolwiek inny materiał używany do tego celu a więc nie wymaga dodatkowego ocieplenia.
  • Znakomite właściwości akustyczne. Tłumienie hałasu podczas ulewnych deszczów, jak i hałasu ulicznego.
  • Szczelność. Standardowe pokrycie o grubości 30-35 cm przenika deszczem najwyżej do 4 cm w głąb. Nie szkodzi mu też grad.
  • Nacisk od 25 do 30 kg/m2.
  • Całkowite bezpieczeństwo pod względem pożarowym, impregnowanie trzciny specjalnym środkiem lub wyłożenie powierzchni drewnianej dachu ogniochronną folią Sepatec zmniejsza ryzyko przedzierania się ognia na pozostałą część budynku, ryzyko pożaru spada praktycznie do zera.
  • Nie powtarzalne walory estetyczne, możliwość plastycznego kształtowania dachu pozwala osiągnąć bajkowe efekty.
  • Dachy z trzciny spełniają wszystkie, nawet najsurowsze normy ekologiczne.

Krótki zarys technologiczny:

Narzędzia używane do pokrycia dachu trzcinowego nie są skomplikowane i nie zmieniają się od wielu lat. Dekarze trzcinowi nawet ci z zagranicy posługują się takim samym sprzętem, różnica istnieje jedynie w technice układania trzciny.

Każda firma dekarska posiada indywidualny styl w zależności od posiadanej wyobraźni i fantazji artystycznej, gdyż to one nadają urok i kształt dachom. Jest to praca wyłącznie ręczna.

Układanie trzciny polega na odpowiednim rozmieszczeniu wiązek o średnicy 20 cm, rozcięciu ich, rozłożeniu na łatach oraz ubiciu w celu nadania odpowiedniego kształtu a następnie przytwierdzeniu do łat drutem wiązałkowym chromoniklowym na głębokość 1-1/3 głębokości podszycia, które wynosi 30 cm.

Pierwsze warstwy trzciny stanowią okap i prawidłowe ich ułożenie, to jest maksymalne oddalenie od ścian budynku, nie dopuszcza do ich zawilgocenia. W koszach ze względu na naturalne zmniejszenie spadku oraz zwiększoną ilość wód opadowych grubość poszycia zwiększa się.

Ostatnia warstwa trzciny stanowi podłoże pod kalenicę. Dach trzcinowy wykańcza się kalenicą, może to być kalenica wrzosowa, słomiana trzcinowa lub ceramiczna.